کارنو وزین سریر

انواع چراغ

انواع چراغ

چراغ

چراغ خودرو یکی از مهم ترین لوازم مورد نیاز خودرو محسوب می شود. عمده ترین دلیل نیاز به چراغ خودرو جلوگیری از بروز تصادفات است. شاید بتوان گفت وجود چراغ خودرو تضمینی برای حفظ جان راننده و سرنشینان خودرو است؛ به این صورت که با استفاده از نور چراغ خودرو هم عابرین متوجه خودرو ها می شوند و هم راننده متوجه حضور دیگر ماشین ها می شود؛ به ویژه در مکان هایی که نور یا کم است یا اصلا وجود ندارد.


انواع چراغ خودرو
هر کدام از چراغ هایی که داخل خودرو به کار برده شده وظیفه خاصی دارند و وجود هیچ یک از آنها بی دلیل نیست. علاوه بر چراغ های جلو ، عقب و چراغ خطر که از مهم ترین چراغ های به کار رفته در خودرو می باشند, چراغ سقف، چراغ اضطراری خودرو، چراغ مه شکن خودرو، چراغ صندوق عقب، چراغ سیار خودرو و چراغ خطر عقب از چراغ های لازم و کاربردی در خودرو هستند که بنابر شرایط مورد نیاز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

چراغ خطر
منظور از چراغ ترمز، چراغ های قرمز عقب خودرو می باشند که با یک تلق قرمز به پشت چراغ خودرو نصب شده و یک نوع چراغ خطر محسوب می شود. این چراغ در زمان ترمز گرفتن و فشار دادن ترمز با یک نور قرمز پررنگ روشن و با برداشتن پا از روی ترمز خاموش می شود.چراغ خطر، رانندگان پشت سر را از وضعیت جلوی جاده و همچنین تصمیمات رانندگان جلویی را برای کاهش یا توقف کامل خودرو مطلع می کند.چراغ های خودروی خود را زود به زود چک کنید تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمایید. در صورت خراب شدن این چراغ ها حتما در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. زیرا نبود این چراغ باعث ایجاد تصادفات و خسارت های جبران ناپذیذی می شود.همچنین قبل از رانندگی پشت خودروهای دیگر از سالم بودن چراغ های خودروی جلویی مطمئن شوید.

 

چراغ مه شکن
چراغ مه شکن در سپر خودرو و توسط قاب دور مه شکن محافظت می شود. در جاده های مه آلود، برفی، بارانی و همچنین قسمت هایی از جاده که تاریکی مطلق وجود دارد، دید راننده بسیار کم شده و باعث ایجاد تصادف و بروز خسارت های جبران ناپذیری می شود. در این شرایط جوی، چراغ مه شکن یکی از کاربردی ترین چراغ ها محسوب می شود و استفاده از آن ضروری است زیرا راننده می تواند تا فاصله صد متر جلوتر را ببیند. قاب دور مه شکن از مواد تشکیل دهنده سپر و یا حتی با کیفیتر از سپر ساخته شده که نمای جلوی و عقب خودرو را زیباتر می کنند.


فلاشرها 
چراغ های هشدار دهنده یا فلاشرها یک جفت چراغ نشانگر متناوب است که به صورت یکنواخت چشمک می زنند.این چراغ ها با فشار دادن یک دکمه روی داشبورد روشن می شود و در مواقعی که یک وسیله نقلیه در مسیر حرکت توقف داشته و یا تصادفی رخ داده به سایر رانندگان هشدار می دهند که خطری در پیش رو وجود دارد.در صورت خرابی خودرو در کنار جاده، برای تعویض تایر ها و یا هر مشکل دیگری که باعث ایست کامل خودرو می شود، باید چراغ های خطر خودروی خود را جهت اطلاع رسانی به سایر رانندگان از وضعیت به وجود آمده روشن کنید.

دیلایت چیست؟
دیلایت یا همان چراغ روشنایی در روز، چراغ هایی هستند که در روز روشن و استفاده می شوند این نوع از چراغ ها جزئی از استانداردهای خودروهای جدید در کشورهای پیشرفته به شمار می رود و بیشتر خودروهای امروزی دارای این نوع از چراغ می باشند.بطور کلی چراغ دیلایت، چراغ امنیت در روز به شمار می رود.
این نوع چراغ در کشورهایی که بارندگی زیاد و هوا مه آلود است کاربرد دارد، در شرایط بارندگی و هوای مه آلود باعث جلب توجه دید عابرین و سایر خودروها می شود و بروز تصادفات را تا حد چشمگیری کاهش و امنیت راننده را افزایش می دهد. در ایران این چراغ ها بیشتر برای تزیین و زیبایی خودرو به کار می رود.دیلایت ها دارای وزن سبک،قابلیت انعطاف پذیری و دارای حالت ژله ای هستند و قیمت بالایی ندارند.

چراغ LED
چراغ LED از چراغ هایی است که طرفداران زیادی دارد بطوری که با استفاده از این چراغ ها خودروهای خود را زیباتر می کنند.چراغ های LED با توجه به این که نور بیشتری دارد انرژی کمتری استفاده می کند ،نصب آن آسان و همچنین طول عمر طولانی دارند. این نوع از چراغ ها بیشتر در خودرو های اسپرت استفاده می شود و دارای وزن سبک،قابلیت انعطاف پذیری و حالت ژله ای هستند و در خودروهای اسپرت جلوه بیشتری دارد.

هر چی که مي خواهيد ! پشت درب تحویل بگیرید.